Burun Tıkanıklığı nedir ? Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir ?

Burun tıkanıklığı, oldukça değişik etkenlere bağlı olarak gelişebilen bir tıbbi belirtidir. Burunda bulunan anatomik yapılardaki bozukluklar ve bunlara ait iltihaplanmalar üzere iki ana grupta ele alınır. Burunda bulunan yapısal elemanlardan nazal septum deviasyonu, Burun eti ve geniz et şişme en çok karşılaşan anatomik burun tıkanması nedenlerindendir. Burundaki iltihaplanma süreçlerine bağlı tıkanıklık nedenleri ise soğuk algınlığı, Gribal enfeksiyonlar, sinüzit ve saman nezlesi şeklinde tıbbi durumlardan oluşur. Burnunun mühim görevlerinden biri olan solunum, lafı edilen faktörlere dayalı olarak yerine getirememesi durumuna Burun Tıkanıklığı denir.

Burun Tıkanıklığı Neden olur ?

Burnu ikiye ayıran o et parçası yani kıkırdak ve kemikten oluşan ortadaki duvar benzeri yapıya tıp dilinde nazal septum adı verilir . bu septum eğrilik durumunda burun tıkanıklığı sorunlarında en sık karşılaşılan olarak önümüze çıkıyor. Tedavisi ise cerrahi olarak burun septumun düzeltilmesini ihtiva eder. Her iki burun boşluğunda üçer tane bulunan ve burun eti olarak malum konka ismindeki yapılarda şişme olması, anında sinüslerin açıldığı deliklerde de tıkanıklığa niçin olur.

Sinüzit de baş ağrısına neden olarak ömür kalitesinin bozulmasına sebep olur. ani basit gibi gördüğümüz tıkanıklık, domino etkisiyle pek oldukça olumsuz duruma kapı aralar. Burnun anatomik yapısını gerçekleştiren septumda ki eğrilik yada konkolar da şişme yüzde bulunan trigeminal sinire bası yaparak sinir süresince yapılan burun kökenli bir baş ağrısı etkeni olarak karşımıza çıkar. Migrenle karışabildiğin’den ikisin ayırt edebilmek adına hastadan detaylı bir hikaye katılımı ehemmiyet taşır.

Geceleri tıkanıklık olması nedeniyle horlama, uyku apnesi gibi uyku bozuklukları ve kronik bitkinlik şeklinde sıhhat sorunlarına sebebiyet verir. Alerjik rinit, uzun soluklu önemli inflamatuar nedenleri arasında başı çeker. diğer siteye bakmak için tıkla

burun tıkanıklığı
burun tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir ?

  • Tıkanıklığı tetikleyen en mühim unsur sigara kullanımıdır. sigara kullanıyorsa bırakmalı sigara içilen yerlerden uzak durun.
  • Limon, zencefil, nane, tarçın, zerdeçal gibi bitki çaylarını tüketmek iyi gelir.
  • tıkanıklığın olduğu zaman burna tuzlu su çekin
  • Özellikle klimalı veya kaloriferli ortamlarda bulunanlar engellemek için ortamı nemlendirmelidir.
  • Buhar makinesi yahut odada kaynayan su bulundurmak iyi gelir tıkanıklığa
  • Burun tıkanıklığı yaşanılan süreçte daha azca oranda süt tüketmek de iyi gelir.

diğer bilgileri okumak için linke tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir