Egzozdan Siyah Duman Çıkıyor? Neden Siyah Duman Atıyor?

Egzozdan siyah duman atıyor? Egzozdan siyah duman çıkıyor? Egzoz borusundan siyah duman çıkması ne anlama gelir? Arabadan siyah duman çıkıyor? Egzozdan siyah duman atması?

gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık neden çıkar neden atar gibi soruların cevabı Bilgikasa.com da makaleyi okuyabilirsiniz.

Egzozdan Siyah Duman Çıkıyor?

Egzozdan siyah duman atması? Taşıt sahipleri arabalarıyla ilgili arabadan ego dumanı geliyor sorunun cevabını verdik. Motorlu taşıtların hava kirliliği denince aklımıza ilk Egzozlar geliyor. Bu durum Motorun Güncel durumu hakkında bizlere bilgi veriyor. Egzoz emisyon değeri yani salını ölçümlerin aracın özelliğine göre normal seviyede olduğu durumlarda egzoz gazı şeffafa yakın renkte olup görünmezken, çıkış şekli ve çıkan dumanın normalden farklı olması ise motorun ya da çalışma sisteminde bir arıza olduğu anlamına gelir.

Egzozdan siyah duman çıkıyor
Egzozdan siyah duman çıkıyor

Egzozdan Neden Siyah Duman Çıkar?

Arabanın egzozundan dört veya üç kere buhar çıkarma benzeri siyah buhar atıyorsa arabayı sanayi’ye yaptırınız. Arabanın egzozundan devamlı olarak egzozdan siyah duman atıyorsa durum araç motorunun varsıl karışım ile taşıtın çalıştığını gösterir. Motorun zengin karışımla çıkıyor olması demek motorun deposunda fazla mazot aldığı anlamına gelir.

Bazı durumlarda egzozdan siyah duman atması, motorun yanma odasına yeteri kadar yakıt almasına rağmen bu ez yeteri kadar oksijen çekememesi demektir.

Egzozdan siyah duman çıkmasının nedeni genel olarak bir motorun yakıt sistemi sorunu anlamına geliyor. Siyah duman çıkması mazot geri dönüş yolunda tıkanıklık ve enjektörde bir sorun olduğunu gösteri. Diğer bir nedende arabada, sızdırma ve damlama ile silindir subop’ta kuruma olmuş ta olabilir ve buda siyah duman çıkmasına neden olur. yani bunun çözüm ise karbon temizliği yaptırılması gerekiyor.

Dizel Araç Neden Siyah Duman Atar?

Araç’ın siyah duman atması, genellikle mazot ile çalışan arabalarda görülür. Durum mazotlu taşıtların Arabanın yapılışından değil kullanan kişilerin sorunları nedeniyle olur. Genelde benzinli araçtan dizel araca geçiş yapan sürücülerin yaşadığı siyah duman sorunun nedenleri şunlardır.

1-Egzoz Siyah Duman Egr Arızaları

Egzozda siyah duman çıkmasının nedenlerinden biri olan Egr arızası olduğunda araçlarda siyah duman atma sorunlarıyla karşılaşıyoruz

2- Ani Hızlanma ve Yüksek Devirde kullanma

Bu gibi sorunlar aracın fazla zorlama ile alakalı olur. Arabada bulunan gaz yerinden aldığı gaz ile yakacağı düzenler. Arabaya aniden yüklenme ve gaza basınca arabanın siyah duman çıkartması yakıtın yanma nedenleridir.

3- Yakıt Sistemi Arızası

Arabanın pompa elemanları ve enjeksiyonları gibi yakıt sistemi parçalarında oluşabilecek olası arızalar, aracın yakıt yanma kalitesi düşecektir. Bunun gibi arızalarda taşıtta Güç kaybı,yürüyememe, az ayarda çalışma probleminde bozulmalarla birlikte duman atma nedeni de olur.

4- Mazotun kalitesi

Dizel yakıt yani halk arasında mazot, kalitesiz olması içindeki bazı katkılar olması durumunda siyah duman atma sorunu çıkar. Yakıt aldığınız markayı değiştirebilirsiniz Dizel motor siyah duman çıkarıyorsa mutlaka kontrol ettiriniz.

5- Havaların Durumu

Bu durum özellikle soğuk havalarda sabahleyin çalıştırılan araçlarda da sık görülür sabahleyin soğukta Araç’ı çalıştırdığımızda siyah duman atar.

Egzoz Onarılması

Arabanızın bir makine olduğunu ve düzenli bakıma ihtiyacı olduğunu unutmayınız. Aracınızın karbon salınımın ne durumda olduğunu Motorun çalışması ile ilgili bir durum mutlaka bir sanayiye gidip egzoz bakım yaptırınız ileride sıkıntı çıkarabilir.

daha fazla bunun gibi soruların cevaplarına bakmak için bu linke tıklayınız. aklınıza takılan herhangi bir soru varsa yorum olarak yazınız. bilet almak için tıkla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir