Gökkuşağı nasıl oluşur? Gökkuşağı renkleri nelerdir ?

Eskiden Gökkuşağı’nın mitolojik olarak yer aldığı ve efsaneler yaratıldığı bir olay olarak anlatılırmış. Gökkuşağı tamamen meteorolojik bir tabiat olayıdır. Gökkuşağı’nın iyimi meydana geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır ve o inanışlar arık geride kalmıştır. Milattan önce ile alakalı yağmurla bir ilgisi olduğu çözüme kavuşturulmuş bir reel olarak rivayet edilmektedir.

Gökkuşağı Nasıl Oluşur ?

Gökkuşağı nasıl oluşur Yağmur yağdıktan sonrasında yağmur damlalarına yansıyan güneşin kırılması sonucunda renkli bir hal alasıyla ortaya çıkmasıdır. Yansıma ve dağılma olması nedeniyle bariz bir halde görülür. Damlaların ise daha belirgin minik olan kısımlarda ise daha silik olarak ortaya çıkmaktadır. Yağmur damlaların buradaki görevi bir prizmayı çağrıştırır. Güneşten aldığı absorbe ederek yansıtır ve dağıtır. Gün ışığı sarı bir renk olarak algılansa da içinde birçok rengi bir arada barındırmaktadır. Yağmur damlalarına yansıyan fer bir renk tayfı oluşturur ve kırılmayla renkler ayrı halde oluşur. Belli bir açıdan yansıma yapması ve belirli bir yerden görünmesi benzer biçimde sıralı olarak algılanır. ve Gökkuşağı renkleri oluşur.

Gökkuşağı renkleri nelerdir ? Gökkuşağı renkleri ?

yedi ana renk mevcuttur. Sarı, kırmızı, yeşil, mavi, lacivert, turuncu, ve mor olarak belirir. Kırmızı en dışta mor ise içte yer alır. Herkes aynı biçimde göremez. Bunun sebebi yağmur damlaları sürekli yer değiştirir ve kaybolur. Bazen bir yay gibi, bazen yarım çember olarak görüntü sağlar. Yağmur damlaları yarım daire şeklinde gözümüzde odaklaşmaya niçin olur ve o yüzden o biçimde görürüz. Gökkuşağı renkleri konumuna göre değişim göstermektedir. Güneşin yükselmesi ile alçalışa geçer. Özellikle sabahları ve akşam saatlerindeki yağmurdan sonrasında görmek daha olanaklıdır. Güneş ışınları doksan derecelik bir açı yaparak düşmektedir. Işığın içeride kalması yahut tam yansımaması görülmesi olasılığı yoktur. Işık yağmur damlaları içine de girebilir dışarı da çıkabilir.

Gökkuşağı renkleri nelerdir Gökkuşağı nasıl oluşur
Gökkuşağı renkleri

Gökkuşağı Çeşitleri

Birinci en oldukça görülendir. kırmızı rengin dışta yer alması ile mor renk içeride er alır. Buna ilkel denir. renk sırası içten dışa doğru; mor, mavi, lacivert, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızıdır. ikinci ise kırmızının iç kısımda morun dış bölümde olduğu halidir. Işık olarak daha cılız halde yansıma olur. Kırmızı, turuncu, sarı ,yeşil, turkuaz, mavi ve mor olarak sıralanır. Küçük ise yalnızca kırmızı ve yeşilden oluşandır.

daha fazlası için linke tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir