İletişim Ögeleri Nelerdir ? İletişim nedir ? özellikleri

İletişim ögeleri, iletişim nedir ? İletişim, gönderici ve alıcı konumundaki iki insan veya insan grubu arasında gerekleşen duygu, fikir, huy ve malumat alışverişidir.

Kişi toplumsal evrede sağlıklı ve sevinçli bir yaşam sürmek için evresindekilere iletişime geçer. Ayrıca psikolojik bedensel gereksinimleri gidermek için kontakt fazlaca gereklidir. Toplumsal kanun ve kuralları sağlıklı işletilmek için yazışma şarttır. Bu da gösteriyor ki kontakt, bir insanı ve uzak çevresine bağlayan halkadır.

İletişim ögeleri

Gönderici (kaynak): Duygu, fikir ve isteklerin aktarılmasında sözü söyleyen şahıs yada topluluktur.

Alıcı: Kodlanmış iletiyi alan, ona anlam verip kodu çözen kişidir. Sözlü anlatımda gönderici, konuşan; alıcı, dinleyen kişidir.

İleti (mesaj): Gönderici ile alıcı arasında aktarılan duygu, düşünce ya da isteklerdir. Göndericinin duygu, düşünce ve isteklerin görsel veya işitsel hale dönüşmüş şekli.

Kanal: İletinin gönderilme şeklidir. iletinin alıcıya ulaşmasında kullanılan bu ol ve ara sözlü ya da yazılı olur.

Geri bildirim (dönüt): Alıcının göndericiye verdiği tepkidir. Gönderici,iletinin anlaşılıp anlaşılmadığı geri bildirim sayesinde olur.

Kod (şifre): İletişimin dil biçimi halinde düzenlenmesi, şifrelenmesidir. İletişimin gerçekleşebilmesi için göndericinin ve alıcın aynı kodu bilmesi gereklidir.

Bağlam: İletişim gerçekleştiği yer iletişime katılan ögelerin birlikte oluşturduğu ortamdır.

iletişim-ögeleri-iletişim-nedir-ozellikleri
iletişim ögeleri

İletişim Türleri

Sözlü İletişim nedir ? iletişim ögeleri

Duygu, düşünce ve bilgilerini etkili bir şekilde karşısındakine aktarmak isteyen bir kişide bulunması gereken konuşma becerisi özellikleri;

Sesleri doğru boğumlama, – Sesleri yutmama, – Sesleri karıştırmama, – Başlatılan cümleyi anlamlı yargılarla bitirme, – Yabancı kelime kullanmama,- Gereksi kelime kullanmama, – Konuya uygun bir tonla konuşma, – Söz jest mimik uyumu sağlayarak konuşma, – Tekrarlara yer vermeden konuşma, – Derin, çabuk, düzenli soluk alma

Sözsüz İletişim

Sözsüz iletişim yoluyla; elbiseler, mekan kullanım kelimelerin vurgulanış biçimi, jest ve mimikler, göz hareketler ve göz teması mesaj iletimine yardımcı olur.

Kişilerin çeşitli iç ve dış uyarıcılara karşı sözü ifadelerin yetersiz kaldığı durumlarda bazı vücut hareketleriyle ifadelerini destekledikleri iletişim türüdür.

Bir kişinin jest, mimik, el kol hareketi gibi beden hareketleriyle söze ihtiyaç duymadan kendisini ifade edebildiği sözsüz iletişim yapıları aslında bebeklikten itibaren sürekli kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir