İstanbulda gezilecek yerler mutlaka görmeniz gereken yerler

İstanbulda gezilecek yerler ?

İstanbulda gezilecek yerler sizler için hazırladık. Yalnızca ülkemizin değil, tüm dünyanın göz bebeği, 2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul, pek oldukça medeniyette ev sahipliği yaptığı şeklinde asır başlatan bir şehirdir. Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul dünyanın da en kalabalık 10 şehri içinde er alıyor ve Türkiye’nin de en büyük şehri olmasının yanı sıra he tarihi dokusu hem organik güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini fazlasıyla çekiyor.

İster İstanbul’da yaşayın, isterseniz kent dışında ülke dışından istanbul’u ziyarete gelmiş olun, sizler için İstanbulda gezilecek yerler sizler için hazırladık. İstanbul’u tanımak ve bu şehri algılamak isteyenlerin mutlaka görmesi, gereken yerler içinde saraylar , camiler, müzeler, parklar, hamamlar, çarşılar ve daha bir sürü organik tarihi güzellik bulunuyor. Sizlere İstanbul’un tarihi, kültürü ve inanı hakkında bilgi sahibi olmanıza yetecektir. seyahatiniz sırasında size yol arkadaşı olacak bir İstanbul listesi hazırladık.

İstanbul'da gezilecek yerler
İstanbulda gezilecek yerler

İstanbul’da gezilecek yerler ?

  • Taksim Meydanı
taksim meydanı
Taksim Meydanı

İstanbul’un en popüler meydanı olan Taksim kutlamalarda bununla birlikte sosyal olaylarla ilk adres olarak ön plana çıkıyor. Meydan ve çevresini çehresi fazlaca kere değişse de buradaki dinamizm azalacak şeklinde değil. Önümüzdeki yıllarda da meydanın tekrar düzelmesi için yeşillendirilmesi ödemeler yapılıyor. Meydanın etrafında her an gezici satıcılara ve standart denk gelebilir. Taksime kadar gelenlerin bir sonraki durağı ise değişmez, meydanın devamında yer alan İstiklal Caddesi.

İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi
İstiklal Caddesi

İstanbulda gezilecek yerler adlı sıramızda İstiiklal cadesi var. Bey oğlunun en renkli durağı, günlük tek bir saatinde bile ışıkları sönmeyen İstiklal Caddesi olabilir. Yerli ve yabancı turistler İstiklal Caddesi’nde hediyelik alışverişi yaparken İstanbullular da buradan günlük Karaköy üzerinden tüneli kullanmak olabilir. Suriye Pasajı, Yapı Kredi Kültür Merkezi, Galatasaray Lisesi, Rumeli Han mutlaka görülmesi gereken yerler arasında İstiklal Caddesi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Galata Köprüsü

Galata Köprüsü
Galata Köprüsü

Sultan Abdülmecit tarafından Haliç üzerine inşa ettirilmiştir. Mutlaka gidip görmeniz gerekir. bununla ilgili daha fazla bilgi görmek için ana sayfamızda vardır linke tıklayıp bakabilirsiniz.

Kapalı Çarşı

kapalı çarşı
İstabulda gezilecek yerler

İstanbulda gezilecek yerler adlı sıramızda Kapalı çarşı var. Dizi ve filmlere de sıkça mevzu olan Kapalı çarşı ya da turistlerin bildiği adıyla Grand Bazaar; İstanbul’da alışverişin parmakla yayınlanan adresi. Aynı zamanda dünyanın da en büyük kapalı çarşılarından kabul edilen yer; hemen hemen 4 bin dükkana sahip.Evliya Çelebi’nin meşhur Seyahatnamesi’nde çarşıdan laf ediyor. buraya çok fazla yabancı turistler geldiği için fiyatlar biraz fazla.

Mısır Çarsısı

İstanbulda gezilecek yerler
mısır çarsısı

İstanbulda gezilecek yerler sırasında mısır çarsısı vardır. İstanbulda turist olup yitmek şeklinde hayaliniz var ise; bunu en güzel gerçekleştirebileceğiniz yerler arasında Mısır Çarşısı var. Tarih boyunca Mısırdan gelen ürünlerin burada satılması ile bu ad verilmiştir. Tramvay, vapur, deniz otobüsü ve otobüs benzer biçimde hemen hemen tüm toplu nakliyat araçlarından faydalanaraj çarsıya rahatşıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Altı değişik kapısı bulunan çarsıda ortalama 90 kadarda dükkan mevcut.

Ayasofya Cami

İstanbulda gezilecek yerler Ayasofya camisi
Ayasofya camisi

Bizans döneminde inşa edildiğinde bir patrik katedrali olan; 1453 senesinde İstanbul’un fethedilmesi ile ise cami olarak hizmet vermeye süregelen Ayasofya; 1935 senesinde Atatürk müze olarak ziyarete açıldı. 2020 itibariyle yine Sultan Mehmet Hanın vasiyeti üzerine Cami olarak ibadete açıldı. Mimari olarak bir şaheser olarak değerlendirilen yapı, dünyanın hem eski bununla birlikte yapımı en kısa devam eden katedrali olarak anılıyor. Ayasofya’ya gelindiğinde ne olursa olsun dikkat verilmesi ihtiyaç duyulan camide vaaz kürsüleri ve Osmanlı tuğraları var.

Topkapı Sarayı

İstanbulda gezilecek yerler topkapı sarayı
Topkapı sarayı

Kültürün ve tarihin başkenti İstanbul’da; Şehrin en güzel saraylarından önde gelen top kapı’dayız İstanbulda gezilecek yerler de tabikide önemli yer Top Kapı. İstanbul’un fethinden sonra inşa edilen bu saray 600 yıllık tarihe sahip. Hazine bölümü benzer biçimde ziyarete kapalı bölgeler var. Top Kapı sarayı’na gelenlerin mutlaka görmesi geren yer burası tarihine bakmak için linke tıklayınız. Padişah portreleri, padişah giysileri ve silahlar ziyaretçilerin ilgisini çekmekte.

Süleymaniye Cami

İstanbulda gezilecek yerler süleymaniye camisi
Süleymaniye Cami

Adını Osmanlı imparatorluğunun en ünlü padişahı olan Kanuni Sultan Süleyman’dan alan Süleymaniye Cami; bir Mimar Sinan eseridir. Sadelikle görkemin bir arada sunulduğu bir mimari harikası sayılabilir. 400 yılı aşkın süredir İstanbul siluetini süsleyen cami, hem kent bununla birlikte ülke için bir güç simgesi Süleymaniye Cami. 11 ayrı girişi bulunan külliyenin yapımı esnasında günde 2 bin işçinin çalıştığından laf ediliyor.

Dolma bahçe Sarayı

İstanbulda gezilecek yerler dolma bahcesi sarayı
Dolma bahçe Sarayı

İstanbulda gezilecek yerler listesinde sırada Dolma bahçe Sarayı var. Beşiktaş ilçesi, Dolma bahçe Caddesi üstünde yer edinen Dolmabahçe Sarayındayız. Burası Atatürk’ün gözlerine yumduğu yer.1842 yılından itibaren ayakta duran saray hem Osmanlı Devletine hemde Türkiye’ye şahit oluyor.sarayın taht salonu, harem odaları ve 110 bin metrekare alana yayılan bahçesi görülmeye kıymet. Dolma bahçe Sarayı’nda ek olarak Atatürk’e ilişkin eşyalarda sergileniyor.daha fazla ulaşmak için tıklayınız.

Miniatürk

İstanbulda gezilecek yerler Miniatürk
Miniatürk

Türkiye’nin en başarılı mimariniz minyatür ölçeklerle tasarlanmış hallerinin ziyaretçilere sunulduğu Miniatürk, 60 bin metrekarelik alan üzerinde yapılmıştır. Miniatürk içinde havuz, alanları pek çok aktivite sahası hizmet veriyor. Yılın 1 senesi kapılarını turistlere açan Miniatürk hava Müzesinin birde 500 araçlık otoparkı bulunuyor. İçerisinde Türkiye’nin en ünlü mimari yapılarının minyatürleri yer alıyor. 9 farklı dilde sesli rehber hizmeti veriliyor. Aslında ufak bir Türkiye turu yapmanıza sağlıyor. 100’den fazla eserin bulunduğu parkta mini geziye çıkabilirsiniz. 09:00 ile 18:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. tam bilet 10 lira öğrenci ise 5 TL yabancı uyruklu ise 15 TL.

Çamlıca Tepesi

İstanbul Boğazının büyüleyici manzarası ile şehrin Panoramik görüntüsüne tanıklık etmek isteyenlerin kesinlikle gitmesi gereken yerler arsında, üst sıralarda bulunan Çamlıca Tepesini hem İstanbulda gezilecek yerler arasında. hem turistler hemde İstanbul’da yaşayanlar gelenler ziyaret edebilirler. Betondan, gürültü kirliliğinden ve şehir hayatından birazda olsa izole almayı başarmış Çamlıca Tepesi bir seyir terası rolü de görüyor. Ayrıca, düğün fotoğrafları için de son derece ülkü bir alan. Küçük Çamlıca Tepesinde ek olarak İstanbul’un birçok yerinden görülebilen bit TV kulesi bulunuyor. Denizden 262 metre yüksekte konumlanan ve üstünde nazaran daha oldukça alaka görüyor. İKİ tepede de kahvaltı veya akşam yemeği yapabileceğiniz çayınızı içebileceğiniz mekanlar hizmet veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir