Mecaz Anlam nedir ? Mecaz Anlam örnekleri

Mecaz Anlam nedir , Cümle örnekleriyle konu anlatımı sizler için hazırladık sayfadan bakabilirsiniz.

Mecaz Anlam Nedir ?

Mecaz Anlam, sözcükte anlam konusunun bir alt başlığıdır ve kelimelerin cümle içinde kazandıkları anlamı karşılayan bir dil bilgisi terimidir. bir sözcüğün aklımıza gelen ilk anlamından alaka yada ölçme sonucunda uzaklaşarak kazanmış olduğu yeni anlamlara verilen addır. Yani sözlükte ilk sırada gelen anlamın haricinde kalan, genellikle soyut bir anlam taşıyan ve reel anlamından tamamen uzaklaşarak ortaya çıkan anlamlara denir.

Bir sözcüğün reel (gerçek) anlamından sıyrılarak başka bir sözcüğün yerine kullanılmasıdır.

Sözcükler cümle içerisinden başka cümlelerle birleşerek mecazlı anlam kazanır. Deyimler, mecazlı cümleler en iyi örnektir. Genellikle Deyimler ve mecazlı cümleler içinde kullanılır.

Gerçek anlamın bir bakıma tersi şeklinde düşünebileceğiniz, kelimenin temel anlamına uzak bir ilgiye haiz olabilir yada bu anlamıyla bir çeşit benzerlik kurularak oluşturulur. Örneği ”soğuk’‘ kelimesinin akla ilk gelen karşılığı ”buz gibi olan soğuk” gibi olur. İşte bu kelimenin gerçek (reel) anlamıdır. Mecaz anlam ise, bu anlamdan tamamen uzaklaşarak ortaya çıkan ”soğuk kanlı, hiç bir tepki vermeyen” anlamındadır. Gezimizin rehberi çok soğuk kanlı biriydi. cümlesinde rehberin vücut sıcaklığı belirtilmediği için, bu kelime gerçek anlamından uzaklaşarak ”sert, tepki vermeyen” anlamını karşılayarak mecaz anlamda kullanılmıştır.

mecaz anlam nedir
mecaz anlam nedir

Örnekler,

– Ortalıkta savaş kokusu vardı. (kokudan uzaklaşmıştır)

– Taksit parasını harcayan oğluna köpürdü.

İnce davranışlarıyla hepimizin gönlünü fethetti.

Boş sözlerle beni oyalamayın

Kara haber tez duyulur.

– Senin aşkın beni kuruttu be güzelim

– Galiba dün akşam annemi kırdım

– Arkadaş, bu kız seninle oynuyor.

– Ölçülü davranışları vardır. (seviyeli)

– Serin ama tatlı bir ilk akşamıydı.

– Duygular akıcı bir maddeye benzetilmiş.

Mecaz anlam örnekleri nelerdir ?

”Dünya kadar ödevim var” cümlesinde ” dünya ” kelimesi mecaz olarak kabul edilemez. Çünkü bu benzetme yoluyla abartı anlamı kazandırmayı amacıyla kullanılmıştır.

NOT: Yan anlam ile mecaz kelimesi gerçek anlamından uzaklaşmadan zaman içerisinde yüklenmiş olduğu farklı anlamları karşılaşırken, kelimenin gerçek anlamından tamamen uzaklaşarak yüklenmiş olduğu genellikle soyut anlamları karşılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir