Sivilce nasıl geçer ? Sivilce neden olur ? Sivilce tedavisi ?

Her yaştan kişilerde bilhassa ergenler ve genç erişkinlerde daha sık görülen sivilce ya da diğer ismi ile akne hakkında merak edilen her şey haberimizde… Sivilce nedir ? Sivilce nedenleri ve tedavisi.. Sivilce niçin olur ? Sivilce nasıl geçer ? kişilerde ruhsal problemler oluşturabilen bir cilt sorunu olan Sivilce nedir ? Sivilcenin sebepleri ve tedavisi hakkında aradığınız detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Sivilce nedir ? Sivilce nasıl geçer ?

özellikle omuz, yüz boyun, sırt göğüs ve üst kollarda lekeler ve aknelere neden olan kronik, inflamatuar bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle yağı ciltlerde sıkça karşılaşılan sivilce sorunu, gözeneklerin yağ ile tıkanması ve bu yağlar ile beslenen bakterilerin birikmesi nedeniyle meydana gelmektedir. Ciltteki gözeneklerin tıkanması sonucunda sivilce ismi verilen iltihaplı kabarcıklar meydana gelir.

Sivilceye neden olan sebepler ?

Sivilce, kıl folikülleri olarak malum derideki küçük delikler tıkandığında ortaya çıkar. Yağ bezeleri, cilt yüzeyinin etrafında buluna küçük bezler’dir. Sebasöz bezler, cilt ve saları kurumasını önlemek için insandaki saçları ve cildi yağlandırır. Bunu sebum diye adlandırılan yağlı bir madde üreterek yapmaktadır. Sivilcede bu bezler çok fazla sebum çoğaltmaya başlarlar. tıkanan follikül, cildin yüzeyine yakınsa bir siyah nokta kaynaklanır. Deri üzerinde yaşayan normalde zararsız bakteri, papüller, püstüller; nodüller veya kistlere neden olan tıkanmış folikülleri kirletebilir ve enfekte edebilir. Bu halde sivilce oluşmaktadır.

Sivilce nasıl geçer
Sivilce nasıl geçer

Hormonal Faktörler

Bir dizi faktör, akneyi tetikler, ancak ana nedeninin, androjen seviyelerindeki artış olduğu düşünülmektedir. Androjen bir hormondur ve erişkinlik başlandığında yükselir. Kadınlarda östrojene dönüşür. Yükselen androjen seviyeleri deri altındaki yağ bezlerinin büyümesine neden olur.

İlaçlar

Bazı ilaçların sivilce oluşumu artırdığı bilinmektedir. Androjen, lityum, yüksek dozda B12 ve kortikosteroid içerikli ilaçlar. Eğer bu tip ilaçlardan birii kullanıyor ve sivilce yahut akne sorunu yaşıyorsanız, doktorunuza alternatif ilaçlar hakkında konuşabilirsiniz. Ancak hiç ” ilaç sivilce yapıyor.” diyerek kendi kendinize ilaç değiştirmeyin yahut tedavinizi yarıda kesmeyin.

Genetik Faktörler

Bazı emekler genetik faktörlerin riski artırabileceğini düşündürmektedir.

Diğer Nedenler İse Şunlardır

-Androjen ve lityum içeren birtakım ilaçlar

-Kozmetik ürünler

-Hormonal ürünler

Hormal değişimler

Duygusal Stres

-Adet

Bazı epilepsi önleyici ilaçlar

-Düzenli olarak kafa bandı veya sırt çantası gibi cilt alanına baskı tatbik eden nesnelerin sık kullanılması. Aniden oluşan cilt alanına baskı tatbik eden nesnelerin sık kullanılması

Sivilce Tedavisi

Sivilce tedavisi, Sivilcenin ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Sivilce tedavisinde düzelme emareleri birkaç ay duyulan bir cilt hastalığıdır. Sivilce tedavisinde retinoid denilen ilaçların krem ve ağızdan formları kullanılabilir. Cildin sebum dengesinin sağlanması için müessir cilt temizliği yapılmalıdır. Antibiyotiklerin de akne tedavisinde yeri vardır. Krem ve yada oral formu tercih edilebilir. Yağ bezlerinin aktivitesini baskılama ve yeni komedon oluşumunu önlemek arasında ilaçlar geliştirilmiştir. Hormanlar’a bağlı meydan agelen sivilce sorunlarında kontrol dibine alınmasına yardımcı olabilir. Tedavi edilmeyen sivilce izlerinin giderilmesi için kimyasal peeling, mikrodermabrazyon, dermaroller ve lazer peeling kullanılabilir.

Bunun Dışında

-Cildin yumuşak bir sabunla yıkanması gerekir

-Cildi çık fazla kurutan sabunlardan temizleyicilerden uzak durulmalıdır.

-Cildinizi tahriş edecek giysilerden kaçınılmalıdır.

-Sivilcelerle oynanmamalı, sıkılmamalı kaşınmamalıdır.

Kullanıcılar Bunları Sordu

Sivilce, Sivilce nasıl geçer, Sivilce tedavisi, Sivilce maskesi, Ergenlerde sivilce nasıl geçer, 1 gecede sivilce kurutma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir