TÜRKSAT 5A nedir ? TÜRKSAT 5A Uydusu Ne İşe yarayacak ?

Türkiye’nin yeni uydusu TÜRKSAT 5A, Türkiye saatiyle 05.15’de ABD’nin Flori’da eyaletinde bulunan Cape Caneveral Üssü’nden başarıyla fırlatıldı. Türkiye’nin 5’inci nesil uydusu, Space X firmasının ait Falcon 9 roketi ile uzaya gönderildi. Bu gelişimin ardından uydusunun kullanım alanları ve ne işe yaracağı araştırılmaya başlandı.

TÜRKSAT 5A Uydusu Nedir ?

Uzayda uydu, sahibi 30 ülkeden önde gelen Türkiye’nin etken uydu sayısı, Komünikasyon uydusu Türksat 5A‘nın da fırlatılmasıyla 4 oldu.TÜRKSAT ANONİM ŞİRKETİ ile Airbus D&S içinde 9 kasım 2017’de imzalanan sözleşmenin peşinden üretimine başlanan Türksat 5A uydusu, manevra ömrüyle yörüngedeki frekans ve mahrek haklarını 30 sene boyunca güvence altına alacak işte uyduya dair detaylar…

TÜRKSAT 5A uydusu nedir ?
TÜRKSAT 5A

TÜRKSAT 5A Uydusu Ne İşe Yaracak ?

Şu anda hizmet veren iletişim uydularını desteleyecek biçimde hizmet sunacak Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Akdeniz Vb. coğrafyada 1728 Megahertz kapasiteyle TV yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmet sunacak. Yeni ”Ku” frekans bandına haiz bir uydu olan uydu 12 kilovat yararlı yük kuvvetiyle hizmete girecek.

Tamamen elektrikli etki sistemine haiz olan uydu, 31 şark yörüngesinde ki konumuna ulaşmak için yapacağı yolculuğun ortalama 4 ay sürmesi ve bu senenin ikinci çeyreğinde hizmete başlaması hedefleniyor. daha güncel habere bakma için haberler kategorisinden bakabilirsiniz.

”Türksat 5B uydumuzu haziran ayında fırlatmayı planlıyoruz”

Karaİsmailoğlu bugün gönderilen uydusunun ardından 5B VE 6A Uydularının fırlatılmasının geleceğini ifade ederek, ”şu anda imalatları tamamlanan ve testleri meydana getirilen Türksat 5B uydumuzu da haziran ayında fırlatmayı planlıyoruz. ” dedi. Yerli ve milli Türksat 6A ile alakalı çalışmaların da devam ettiğini aktaran Karaismailoğlu, Türksat 6A’nın 2022’nin ilk aylarında fırlatılmasının planlandığını kaydetti.

”Bundan sonra da uzay ve uydu çalışmalarımız devam edecek”

Bu şekilde mühim projelerin TÜRKSAT 5A gibi projelerin gençlerin önünü ve ufkunu açtığına dikkati çeken Karaismailoğlu;

Türkiye’nin ulaşım ve altyapıdaki başarılı çalışmalarına uzayda da devam ettiğine dikkati çeken Karaismailoğlu, ”Dünyaya gücümüzü ve varlığımızı hissettiriyoruz. Bundan sonra, da feza ve uydu çalışmalarımız devam edecek.” ifadelerini kullandı. Karaismailoğlu, laf mevzusu gelişmelerin devamında uzaya insan göndere çalışmaların oldukça meraklı bulunduğunu, önümüzdeki yıllarda da bunların görüleceğini laflarına ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir