TYT Coğrafya konuları ve TYT Coğrafya soru dağılımı 2021

TYT Coğrafya konuları ve 2021 TYT Coğrafya soru dağılımı nelerdir ? YKS Sınavı konuları bu sayfada sizler ile paylaştık. 2021 YKS Sınavı 1. oturumu olan TYT için konuları sizler için hazırladık. Sınava çalışmaya başlamada önce hangi konulardan sorumlu olduğumuzu öğrenmekte yarar var. Bu yazımızda ilk önce ve listesini sizinle paylaşıyoruz. Daha sonra ise TYT Coğrafya soru dağılımını paylaşıyoruz bu mevzudan hangi sene kaç sual sorulmuş görebilirsiniz. Coğrafya dersi 20 soruluk TYT Sosyal Bilimler testinin arasında sorulmaktadır. 5 coğrafya sorusu çıkıyor. Alttaki tablodan aktüel ÖSYM, YKS VE MEB tarafınca yayınlanan bilgilere göre hazırlanmış 2021 TYT Coğrafya konuları ve soru dağılımını öğrenebilirsiniz.

TYT Coğrafya konuları kaç soru çıkıyor ?

2021 TYT Coğrafya konuları ve soru dağılımında 5 soru çıkıyor. 20 soruluk Sosyal Bilimler testinden sadece Coğrafyadan 5 Soru çıkıyor.

TYT Coğrafya konuları
TYT Coğrafya konuları

2021 TYT Coğrafya konular

Harita Bilgisi

Dünyanın Şekli ve Hareketleri

İklim Bilgisi

Türkiyenin iklimi ve yer şekilleri

Yerin şekillenmesi

İç ve Dış kuvvetler

Toprak Tipleri

Nüfus

Ortak Payda:Bölge

Ulaşım yolları

Çevre ve İnsan

Doğa Afetler

Göç

Yağış ve Buhaarlaşma

2021 TYT Coğrafya konu ve soru dağılımı mevzuları içinde yer alacaktır. Birinci sınavda yani (YKS) TYT testinde; 40 Türkçe,Sosyal Bilimler; Tarih(5 sual),Coğrafya (5 sual), Felsefe (5 sual), Din Kültürü (5 sual) topalm 20 soru ve 40 temel matematik, 20 Fen Bilimleri:Fizik(7 sual),Kimya (7 sual), Biyoloji (6 sual) olmak üzere toplam ÖSYM 120 soru sorulacaktır. TYT testinin dakikası ise 135 dakikadır.

TYT Türkce konuları ve soru dağılımı

TYT Matematik konuları ve soru dağılımı

TYT Coğrafya Soru Dağılımı

TYT Coğrafya Soru Dağılımı
TYT Coğrafya Soru Dağılımı

TYT Coğrafya soru dağılımına yukarıdaki tabloya bakarak yorum yapıp ona göre konulara çalışabilirsiniz hangi dönemde kaç adet sual sorulmuş diye ona bakarak o konuya çalışabilirsiniz. YKS Coğrafyalarda soru dağılmı ÖSYM TYT YKS KONULARI 2021 YKS KONULARI sayfamızdan bulabilirsiniz.

2020 çıkan konular şu şekildedir; Harita bilgisi, İklim bilgisi, Yerin şekillenmesi, Nüfus ve yerleşme, Ekonomik faaliyetler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir