Uzaktan Eğitimde Ders Çalışma Taktikleri Nelerdir ?

Herkese tekrardan merhaba selam bu yazımızda uzaktan Eğitim tahsil sürecinde iyi mi çalışmalı, çalışırken nelere dikkat etmeliiniz ve bu süreçte bereketli çalışmak için ne yapmalısınız bunlardan bahsedeceğiz.

Uzaktan Eğitimde Ders Çalışma süreci

Uzaktan Eğitimde ders çalışma ile ilgili , bildiğiniz şeklinde Pandem’i karantina Vakalardan dolayı bir süre daha eğitime uzaktan devam edilecek. Bu süreç her ne kadar karşı karşıya eğitim gibi verimli geçmese’de içinde bulunduğumuz niteliğinde yapabileceğimiz tek şey ahenk sağlamak. Ne kadar çabuk uyum sağlarsanız o kadar rahat edersiniz. Şimdi bu ahenk sürecinde neler yapabilirsiniz bundan bahsedelim.

Uzaktan Eğitim Ders öncesi hazırlık

Derse girmeden önce o gün işleyeceğiniz konu hakkındaki birazcık bilgi sahibi olmaya çalışın. Burada bahsettiğimi konuyu her kelimesiyle öğrenmeniz değil. Zaten derste ayrıntılı bir biçimde işleyeceğiniz için bu tarz bir olay yapmanıza gerek yok. Sadece ne işleyeceğiniz hakkındaki genel anlamıyla bilgi sahibi olmanız mevzuyu daha huzurlu anlayabilmeniz acısından size yardımcı olur. Ayrıca ikinci kere işliyormuş şeklinde olduğunuz için öğretmenizin ne demek istediğin, daha acele anlarsınız. Konuya öncesinden çalışmak ders sırasında dikkatinizin dağılmasını’da önler. Genellikle ders işlenirken konuyu sıkıcıysa veya ifade edilen şeyi anlamıyorsanız dikkatiniz dağılır ve başka işlerle ilgilenirsiniz ama konuya hazırlıklı girerseniz konudan dağılmazsınız. Uzaktan Eğitimde verimli ders çalışma yapmış olursunuz.

Uzaktan Eğitim Not Tutun

Uzaktan Eğitimde ders çalışma taktikleri konumuzda sırada not tutmak vardır. Ne demişler söz uçar makale kalır. evet oldukça klasik bir cümle ama gerçeklik oranı çok fazla. Ders esnasında vurgu yapılan yeri hemen sonra baktığında hatırlamayabilirsiniz. Fakat not tutarsanız ve alakalı yere dikkat cazibeli bir işaretler koyarsanız hemen sonra siz o yeri unutsanız dahi notlarınızda olduğu mevzuyu noksan öğrenmenizi engellemiş olursunuz. Eğer ders esnasında not tutamıyorsanız ve not tutuyorum derken konuyu kaçırıyorsanız konu anlatımlı kitapları kullanabilirsiniz. Uzaktan Eğitim hocanızı dersi anlatırken konu anlatımlı kitap üstünden orada yazan yerlerin altını çizebilir önemli yerlerde renkli kalemlere boyayabilirsiniz. Hocanızın vurgu yapmış olduğu yerlerde soru sorma olasılığı daha fazla olduğundan bu bölgelere ehemmiyet vererek çalışmanız ders çalışma teknikleri açısından verimli olur.

Uzaktan Eğitim ders çalışma taktikleri
Uzaktan Eğitimde ders çalışma taktikleri

Ders Programı

Ders programı olmazsa olmazlardan bir planınız olsun kendinize bir ders programı ayarlayın hangi tarihte hani konuya çalışayım diye kendinize bir program ayarlayın.

Masanızdaki Gereksiz Eşyaları Kaldırın

Uzaktan derse giremeden önce masanızdaki dersle alakası olmayan eşyaları kaldırın. Ders zaten uzaktan olduğundan sınıfa kıyasla daha acele dikkatiniz dağılır. Bir de aslına bakarsanız çevrenizde dikkat dağıtıçı unsurlar olursa dersi asla dinleyemezsiniz. Mesela yanınızda açık olduğu bir odada derse girmeyin. Ayrıca ders esnasında ihtiyacınız olacak kalem, defteri, uç su şeklinde gereçleride yanınızda bulundurun ki sonrasında onları almak için dersinizi bölmeyin. Zaten kısıtlı olan zamanı bu benzer biçimde işlerle boşa harcamayın. Dikkatlice dersiniz dinleyin Bir kere konuyu kaçırsanız yeniden konuyu yakalamak zor olacağı içim en baştan tedbir alın.

Derslerinize yatakta, Koltukta girmeyin

Aşırı rahat kıyafetlerle durmayın. Mümkünse masada sanki sınıfta ders dinliyormuş gibi şeklinde bir ciddiyetle derslere katılın. Belki bunları önemsiz şeklinde düşünüyorsanız ama evde olduğunuz gerçeğinden sıyrılıp derse odaklanmanız’da sizlere yardımcı olacaktır. Ders aralarında masanın başlangıcında oturmaya devam etmeyin. Ayaya kalkın biraz geziniz evin işçinde sizin için daha iyi bir vaziyet olacaktır. Mesela odanızı toplayabilirsiniz.

Ders çalışırken…

Şimdide Uzaktan Eğitimde ders çalışma taktikleri çalışırken sonra konulara çalışırken neler yapabilirsiniz. Bunlardan bahsedelim. Çalışmaya başlamadan önce müsait bir ortamda bulunmanız mühim.

Tekrar Yapın!!!

Çalışmaya başlamadan önce o gün işleyeceğini konuları tekrar etmeniz bilgilerin kalıcı olmasını sağlar. Ne kadar çok tekrar yapmış olursanız o kadar iyi öğrenirsiniz. Yeni bir mevzu öğrendiğinizde bilgileri ilk başta kısa süreli belleğimizde kalır. Eğer o bilgileri kullanmazsak bir süre sonra silinir. Fakat aralıklı zamanlarla tekrar yaparsanız o beyninizde kalır.

Kullanıcılar Bunlarıda sordu;

Uzaktan Eğitim, Uzaktan Eğitim Ders Çalışma Taktikleri, Uzaktan Eğitimde ders çalışma taktikleri, Uzaktan Eğitim ile ilgili öneriler, Verimli Ders çalışma teknikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir